سینمای آسیای شرقی – نوظهور ولی پر کشش

سینمای آسیای شرقی در دهههای اخیر رونق بسیار زیادی را تجربه کرده است. برخی از کشورهایی که در آسیای شرقی واقع شده اند و نقش مهمی در توسعه سینمای آن داشتهاند، عبارتند از: ژاپن، کره جنوبی، هنگکنگ، تایوان و چین.

تفاوت سینمای کره و چین

سینمای آسیای شرقی با تمرکز بر موضوعاتی مانند تاریخ، فرهنگ و مسائل اجتماعی، توانسته است با فیلمهای متعددی، توجه جهانی را به خود جلب کند. سینمای شرق آسیا با استفاده از داستانهای قوی و شخصیتهای تاثیرگذار، فیلم های باکیفیت و محبوبی تولید کرده است. همچنین، استفاده از تکنیکهای سینمایی نوآورانه و هنرمندانه، به سینمای آسیای شرقی شهرت جهانی و شناخت وسیعی بخشیده اند.

به عنوان مثال، سینمای ژاپن با کارگردانانی همچون آکیرا کوروساوا، هایائو میازاکی و کیوشی کوریتسوگا شناخته می شود. از تاثیرگذارترین فیلم های مربوط به آسیای شرقی، می توانیم به فیلم به خانه برگرد، اشاره کنیم که جایگاه خاصی در سراسر جهان پیدا کرده است و یا فیلم انگل ۲۰۱۹ که برنده اسکار ۲۰۲۰ شد.

توضیح درباره سینمای شرق آسیا

سینمای شرق آسیا به عنوان یکی از پرطرفدارترین و موفقترین صنایع سینمایی جهان شناخته میشود و در طول سالیان گذشته تأثیر قابل توجهی بر سینمای جهانی داشته است.

یکی از ویژگیهای بارز سینمای شرق آسیا، تنوع و چالشبرانگیز بودن آثار آن است. افراد فعال در این سینماها از زمانی که شروع به تولید فیلم کردند، توانستند با خلاقیت و استفاده از فرمها و سبکهای مختلف، آثاری منحصر بهفرد و هنری را به ارمغان بیاورند. به عنوان مثال، سینمای ژاپن با آثاری مانند راشومون و سامورایی در تابستان، از لحاظ سبک هنری و داستانی، بسیار متنوع هستند. همچنین، سینمای کره جنوبی با فیلمهایی مانند عاشقانهای برای آهنگسازی و پارازیت، نمونه بارزی از نوآوری و هنر برجسته سینمای این کشورها را نشان داده است.

علاوه بر آثار هنری، سینمای شرق آسیا تجاری نیز بوده و توانسته است با فیلمهایی هیجانانگیز و سرگرمکننده، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند. برای مثال، فیلمهای اکشن چینی مانند سری فیلمهای تیگر و دوران و فیلمهای کمدی کرهای، با استقبال بسیاری از سینماگران و تماشاگران روبرو شدهاند.

سینمای شرق آسیا تأثیر قابل توجهی در سینماهای دیگر جهان نیز داشته است. آثار شرق آسیا مورد توجه سازندگان و منتقدان سینما در سراسر جهان بوده و در جشنوارههای بینالمللی معروف نظیر جشنواره فیلم کن، برلین و کنگفو نیز شناخته شدهاند. علاوه بر این، فیلمسازان معروفی مانند آکیرا کوروساوا و پارک چان-ووکاز در سینمای شرق آسیا بودهاند که با آثارشان شهرت جهانی را به دست آوردهاند.

در سال های اخیر، با توجه به پیشرفت فناوری و افزایش تولیدات سینمایی، سینمای شرق آسیا به یکی از مهمترین عناصر خلاق و اصلی در صنعت سینما تبدیل شده است. همچنین، فروش بالای فیلمهای شرق آسیا در بازارهای جهانی نشان از محبوبیت و تأثیرگذاری آنها بر روی مخاطبان بینالمللی دارد. به طور مثال، در سال های اخیر فیلم کره ای در ایران با طرفداران زیادی همراه بوده است.

تفاوت سینمای کره و چین

سینمای چین تاریخچهای طولانیتر از سینمای کره دارد. سینمای کره در دهه ۱۹۱۰ میلادی با ورود فیلمهای خارجی به کره جنوبی آغاز شد و در دهه ۱۹۳۰ با ظهور صنعت سینما در کره شمالی به رشد خود ادامه داد. در مقابل، سینمای چین در دهه ۱۹۰۵ با نمایش فیلماز طریق شرکتهای خارجی مانند شرکت پاته و برادران گریم تأسیس شد.

سینمای کره و چین از لحاظ سبک و تم، تفاوتهای قابل توجهی دارند. سینمای کره معمولا درامهای اجتماعی، عاشقانه و اکشن را به تصویر میکشد. این فیلم ها شامل عناصری همچون احساسات عمیق، روانشناختی شخصیتها و پیچیدگی های داستانی هستند. در مقابل، سینمای چین بیشتر بر روی تاریخ و فرهنگ چین تمرکز دارد و از رمانهای معروف و اساطیر چینی الهام میگیرد.

برترین فیلم های کره ای

صنعت فیلم های کره ای روز به روز در حال پیشرفت است و در این بین، نمونه های شاخصی نیز دیده می شود. برترین فیلم های کره ای در سال های اخیر، شامل موارد زیر هستند. برای دانلود این فیلم ها صفحه فیلم کره ای نماشات در اختیار شما است

 • رویا
 • مردان پیشگام
 • جونگ ای
 • قرارداد شیطان
 • بوکسون را بکش
 • پروژۀ سکوت
 • زندگیهای گذشته

برترین سریال های کره ای

درامهای کرهای به دلایل بسیاری از جمله اوج داستانی فوق العاده، موسیقی متنهای جذاب و تصویرسازی منحصر به فرد، شهرت زیادی به دست آورده اند. علاوه بر این، برای علاقهمندان به زبان کرهای، تماشای سریالهای این کشور میتواند به یادگیری زبان به شیوهای جذابتر کمک کند. برخی از برترین سریال های  کره ای عبارتند از:

 • Reply 1988
 • Fight for My Way
 • Days My Prince
 • Hotel del Luna
 • A Piece of Your Mind
 • سریالBig Mouth

برترین سریال های چینی

برترین سریال های چینی

چین در سالهای اخیر به یکی از بزرگترین تولید کننده های سریال چینی جهان تبدیل شده است. دولت این کشور تلاشهای زیادی را برای توسعه و پشتیبانی از صنعت سینما انجام داده است. این تلاشها شامل اختصاص بودجههای کلان، ایجاد زیرساختهای لازم و اصلاح سیاستهای سینمایی در چین هستند.

یکی از عوامل مهم در توسعه صنعت سینمایی چین، افزایش تعداد سالنهای نمایش فیلم است. در سالهای اخیر، تعداد سینماها در این کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است. همچنین، افزایش سرانه درآمد جمعیت و علاقهمندی بیشتر مردم به سینما نیز نقش مهمی در رشد صنعت سینمای آن داشته است. برای دانلود سریال های چینی دوبله فارسی با بهترین کیفیت میتوانید از وبسایت نماشات استفاده کنید

 • قهرمانان وولین
 • مسیر خانه
 • سرنوشت غیرطبیعی من

به طور کلی، صنعت ساخت فیلم و سریال در آسیای شرقی در سال های اخیر رونق خوبی داشته و ستارگان مختلفی نیز از دل آن بیرون آمده اند. در این بین، فیلم چینی و سریال های کره ای و ژاپنی جای خود را در بین علاقمندان به دنیای فیلم و سریال باز کرده اند. دلیل آن نیز توجه به زیرساخت ها و موضوعات غنی و فرهنگی بوده است.

المان های مهم در سینمای آسیای شرقی

سینمای آسیای شرقی دارای المان های خاص و تاثیر گذاری است که باعث محبوبیت آن در سال های اخیر شده است. در ادامه به برخی از عناصر مهم در سینمای آسیای شرقی اشاره خواهیم کرد.

ذهنیت و فلسفه شرقی

سینمای آسیای شرقی تاثیر گرفته از ذهنیت و فلسفه شرقی است. اغلب فیلمهای این منطقه بر روی مفاهیمی مانند هویت، تعادل، معنویت، تلاش برای یافتن معنا و مسائل اجتماعی تمرکز دارند.

استفاده از سبک و فنون بصری منحصر بهفرد

سینمای آسیای شرقی شهرت بسیار زیادی در استفاده از سبک و فنون بصری منحصر بهفرد دارد. از جمله این فنون میتوان به استفاده از رنگهای مختلف و نمادین، طراحی صحنههای زیبا و استفاده از نورپردازی خاص اشاره کرد. فیلمهایی مانند معنای عاشق (In the Mood for Love, 2000)اثر وونگ کار وای و آن (The Handmaiden, 2016)اثر پارک چان ووک با استفاده از این فنون بصری ساخته شده اند.

نقش زنان و نگاه به جنسیت

در سینمای شرق آسیا نگاهی گسترده به نقش زنان و مسائل جنسیتی وجود دارد. این سینما در بسیاری از مواقع، تصویری تاثیر گذار و واقعگرایانه از زنان را به تصویر میکشد و به مسائلی مانند تضادهای جنسیتی، قدرت و زندگی خصوصی زنان توجه میکند.

نمایش فرهنگ و تاریخ محلی

در فیلم های سینمای آسیای شرقی به طور گسترده به فرهنگ و تاریخ محلی کشورها و مناطق مختلف توجه می شود. فیلمسازان با در نظر گرفتن این نکات و اعمال کردن آن ها، سعی می کنند که فرهنگ و تاریخ خود را به صورت مثبت به جهانیان نشان دهند.

طبقهبندی اجتماعی در بطن فیلم ها

سینمای شرق آسیا به طبقهبندی اجتماعی و نگاه به تفاوتهای طبقاتی در فرهنگ های مختلف اهمیت میدهد. این نگاه در فیلمها به تصویر کشیده میشود و مسائلی مانند تفاوت طبقاتی، نابرابری اجتماعی و مبارزه برای عدالت را بررسی میکند.

برچسب ها

نظرات شما

ارسال دیدگاه